Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Mastürbasyon, erken yaşlarda özellikle ergenlik döneminde sık sık yapılır. Çünkü ergenlik döneminde bir ergenin cinsel isteği olağanın üstünde fazladır. Hormonal değişiklikler bunda çok etkilidir.

Gençlik yıllarında uygun olmayan yerlerde ve uygun olmayan zamanda yapılan mastürbasyon bir alışkanlık haline gelecektir. Aceleyle ve yakalanma korkusuyla özellikle ergenlik yıllarında yapılan mastürbasyon bir alışkanlık haline gelecektir. Her an yakalanma korkusu ile yapılan mastürbasyon kadar cinselliğin ayıp yasak ve günah olduğuna dair olumsuz inançlar da cinsellikten alınan zevk ve hazzı dolayısıyla erken boşalmayı tetiklemektedir.

Ergenlik döneminde yapılan yapılan mastürbasyon, şartlanma yaratır ve ister istemez gerçek cinsel ilişki ortamı oluştuğunda mastürbasyonların hızlı hızlı yapıldığı şablon devreye girer ve erken boşalma kaçınılmazdır. Diğer nedenleri de göz önüne aldığımızda; baba ile olan bilinçdışı çatışmalar, cinselliğe yüklenen başkaca anlamlar, eşe karşı hissedilen bilinçdışı çatışmalar da erken boşalmanın sebepleri ve çözüm yolları hakkında bilgi verecektir. Mastürbasyonun yanlış uygulanmasının gerçek cinsel ilişkilerde sorun yaratmasını açıklayabiliriz. Psikolog / cinsel terapist eşliğinde yapılan cinsel terapi de düzenli ve kontrollü, belirli bir zaman hedefine yönelik olarak yapılan terapilerde boşalma süresinin uzadığını farkedersiniz.

Erken boşalmanın oluşum nedenleri iyi analiz edilmelidir. Danışanın eşinin nasıl tepki verdiğini, neler yaşadıklarını, erken boşalmanın çift üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamak terapinin önemli bir adımıdır. Mutlu bir evlilik yaşamının yolunun cinsellikten geçtiğini unutmadan sağlıklı cinsellliğin başlangıcının sevmekten geçtiğini unutmayın.

Kadınlarda sık görülen vajinismus hastalığı konusunda bilgi almak için tıklayınız

Erken Boşalmanın Çözümü

Erken boşalma evliliklerde ve ilişkilerde tatminsizlik yaratsa da bir bozukluk olmaktan çok …

Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Mastürbasyon, erken yaşlarda özellikle ergenlik döneminde sık sık yapılır. Çünkü …

Erken mi boşalıyorum?

Hızlı yapılan ya da yakalanma kaygısıyla yapılan masturbasyon, masturbasyona suçluluk …

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma hakkında yaptıkları tedavi çalışmalarıyla dikkat çeken Masters ve Johnson …

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma bir çok erkeğin ve aynı zamanda partnerlerinin en can sıkıcı problemlerinden …