Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma hakkında yaptıkları tedavi çalışmalarıyla dikkat çeken Masters ve Johnson kendilerine özel tedavi yaklaşımı geliştirdiler ve başarılı bir erken boşalma tedavisinin nasıl olacağıyla ilgili ayrıntıları özenle anlattılar.

Gerçekte erken boşalmanın artık cinsel terapistler tarafından bir problem olarak görülmeyeceğine inanıyorlardı. Bununla birlikte, erken boşalma tedavisinin sonuçlarının gözden geçirilmesi cesaret verici olmadı. Tedaviden sonra 3 yıllık bir zaman geçtiğinde, terapi alan erkeklerin neredeyse tamamı tedavi öncesi boşalma sürelerine geri dönmüşlerdi. Bu gerçek defalarca ifade edildi; ancak neler yaşandığını değerlendirecek hiçbir çalışma bulunamadı. Masters ve Johnson tedavinin çifti bir arada düşünerek uygulanmasına ihtiyaç duyulduğunu hissetmişlerdir. McCarthy, sıklıkla tekrarı önleme stratejilerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Lo Piccolo ise, cinsel terapistin çiftin cinsel sorunlarına tutunma ihtiyacını ele almalarını gerektiren postmodern bir cinsel terapi olarak tanımlamıştır. Çünkü erkeğin mevcut şikâyetini tedavi etme isteğini ifade ettiği ve diğer taraftan değişime yönelik girişimlere de güçlü şekilde direndiği birçok klinik uygulama örneği bulunmaktadır. Levine’de erken boşalan erkeklerin orgazm olamama sorunu yaşayan partnerlerinin kurbanı olduğu varsayımını ortaya atmıştır. Günümüzde kadın ve erkeğin cinsel yaşamları hakkında eşit derecede rahatsız oldukları ihtimalini daha fazla kabul ediyoruz. Doğru tanı odağı, kadın veya erkekten ziyade, cinsel denge üzerine kuruludur. Uzun vadeli şifa eksikliğinin anlamı bu nedenle oldukça karmaşıktır.

Erken boşalma hem çok kolay tedavi edilebilen hem de çok zor tedavi edilebilen nadir hastalıklardan biridir. Eğer neden yanlış öğrenme veya bilişsel çarpıtmalara bağlı ise çok kolaydır. Ancak bilinçdışı çatışmalar ve ilişki sorunlarına bağlı ise çok zordur. Yüzyılımızın başında dünyanın en önde gelen cinsel bilimcisi olan Havelock ELLIS’in yaşamı boyunca erken boşalma sorunundan kurtulamadığını bilirsek, tedavinin ne denli anlamlı bir süreç olduğunu da görebiliriz. Tedavi bazen zaman alabilir, haftalarca sürebilir. Sabırlı olmak ve tedavinin uzun sürebileceğine inanmak gerekir. Yani erken boşalma tedavisinin önündeki en büyük engel erkeğin tedavinin ne zaman biteceğine yönelik aceleci tutumudur. Erkek ironik bir şekilde tedavi için acele ettikçe erken boşlamasının tedavisini de baltalamaktadır. Erken boşalma nedir iginizi çekebilir.

Erken boşalma cinsel terapisinde erkekler sonu belirsiz ve zaman sınırlaması olmayan bir cinsel aktiviteye yönlendirilmelidir. Böylece çiftler arasındaki yakınlık en yüksek düzeye çıkar ve bu yakınlık süreklilik kazanır. Örneğin buz pateniyle dans ederken, buz pistini sınırlayan hiçbir başlangıç ve varılacak son nokta veya bir işaret yoktur. Çiftler özgürce dans ederler. Önemli olan o anı yaşamaktır. Cinsellikte de önemli olan son noktayı düşünmeden telaşsız bir şekilde şimdiye ve duygularımıza yoğunlaşmaktır. Ayrıca yoğunlaşırken bedenimizin serbestçe hareket etmesine olanak tanırsak cinsellik doğal bir şekilde gerçekleşebilir. Aksi takdirde “nasıl bir cinsel birleşme olmalıdır?” kavramını tanımlayan toplumun genelinde kabul görmüş cinsel mitlere uygun bir şekilde hareket edersek, ani bir boşalma kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle erken boşalmanın tedavisinde boşalma süresini uzatmak değil, kişiyi telaşsız bir birleşmenin getireceği sonsuz yakınlık duygusuna ulaştırmak, zamansız bir şekilde cinsel birleşme becerisini ve kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmek esas olmalıdır. Erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istendiği zamanda olabilmesi için; düşük uyarım ve heyecan düzeyinde cinsel aktiviteye devam edilmeli, aşırı heyecanlanıldığında sakinleşene kadar beklenmeli ya da yavaşlamalı ve sakinleştikten sonra yeniden cinsel aktiviteye başlanmalıdır. Bu sayede cinsel heyecanı arttırıp azaltma becerisini kazanıp, istemeden doruğa ulaşılan o noktadan uzak durma öğrenilebilir. Ama bu süreç içinde boşalmayı kontrol etmeyi öğrenirken “sabırsız” olunmamalıdır. Çünkü önemli olan heyecan düzeyi arttığında geri çekilmek gerektiğini anımsamak ve fark etmektir. Erken geri çekilmek, geç kalmış olmaktan her zaman daha iyidir. Boşalmayı kontrol etmeyi değil, boşalmanın istem dışı bir şekilde gerçekleştiği kaçınılmazlık noktasına (geri dönülmez nokta) ulaşmamak için heyecan düzeyimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Bu durum üzerinde şelale bulunan bir ırmakta kayıkta kürek çeken bir kişiye benzetilebilir. Tecrübeli kayıkçı ırmağın durgun sularında kalır, şelaleye fazla yaklaşmaz. Tecrübesiz kayıkçı şelaleye fazla yaklaşırsa kayığın üzerindeki kontrolünü tamamıyla yitirebilir. Eğer kayıkçı şelaleyi aşmayı amaçlamıyorsa yani henüz boşalıp orgazm olmak istemiyorsa, deneyimleri ona, ırmağın durgun sularında kalmayı yani heyecan seviyesini kontrol etmeyi öğretecektir. Bu yöntemin, heyecan seviyesini kontrol etme yeteneğini ortaya çıkarıp geliştirebilmek için cinsel aktivitenin yeterince uzatılmasına olanak tanır.

Tedavide;

 • —“neden?” sorusuna yanıt aranması yani sebebin açığa çıkarılması,
 • —nedenselliği değiştirecek güç ve kudretin hastanın içinde olduğunun gösterilmesi ve hissettirilmesi,
 • —endişelerin giderilmesi,
 • —gevşeme ve rahatlamanın sağlanması,
 • —erken boşalma yaratan kişilik özelliklerinin tespit edilerek yerine daha olumlu davranışların öğretilmesi,
 • —sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması,
 • —cinsel birliktelikte birden fazla ilişkiye girme,
 • —mastürbasyon egzersizleri,
 • —erkeklerin boşalma olmaksızın en az bir saat süreyle sevişmeye motive edildiği carezza yöntemi,
 • —cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması,
 • —soluk almanın kontrol edilmesi esasına dayanan pranayama tekniği ve
 • —uyuşturan kremlerin veya spreylerin penis başına sürülmesi işe yarayabilir.

Erken boşalma biyolojik, psikolojik ve ilişkiyle ilgili yönleri içerir. Başarılı bir değişim programı bu yönlerin hepsini göz önüne almalıdır. Ayrıca başarılı bir tedavi programı hastalığın tekrar etmesini de önlemelidir. Bizim önerdiğimiz yaklaşım çok etkilidir, çünkü bu noktaların hepsini içerir. Bu konuda ayrıca psikolog sayfasını okuyabilirsiniz.
Gelecek çalışmalara kişinin kendini hazırlaması için gereken kilit noktalar aşağıda verilmiştir:

 • —Erken boşalmanın bütün boyutlarını kişi takip etmelidir.
 • —Kişi düşünce, duygu ve davranışları olan tam bir insan olduğunu hatırından hiç çıkarmamalıdır.
 • —Tatmin edici bir cinsellik hoşlanılabilecek diğer aktiviteler gibi öğrenilen bir beceridir.
 • —Erken boşalma kontrolü için gerekli becerileri öğrenirken olaya ilişki perspektifinden bakılmalıdır.
 • —Kişi hedeflerini açıkça anlamalı, her adımda ne öğrenmesi gerektiğini aklında tutmalıdır.
 • —Başarı için gerekli alıştırmalar sabırla tekrar edilmeli ve partnerle işbirliği yapılmalıdır.
 • —Yakınlık ve tatmin (gerçek haz) çok ama çok önemlidir.

Erken Boşalmanın Çözümü

Erken boşalma evliliklerde ve ilişkilerde tatminsizlik yaratsa da bir bozukluk olmaktan çok …

Erken Boşalma ve Mastürbasyon

Mastürbasyon, erken yaşlarda özellikle ergenlik döneminde sık sık yapılır. Çünkü …

Erken mi boşalıyorum?

Hızlı yapılan ya da yakalanma kaygısıyla yapılan masturbasyon, masturbasyona suçluluk …

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma hakkında yaptıkları tedavi çalışmalarıyla dikkat çeken Masters ve Johnson …

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma bir çok erkeğin ve aynı zamanda partnerlerinin en can sıkıcı problemlerinden …